AIAD

judges: Hans Wiblishauser (D), Rudi Killmaier (D), Gabriela Ridarcikova (SK), Anna Tits (RU)

IDC Siegers

Black male - Indro del Diamante Nero

Indro del Diamante Nero

Black female - Get To The Point Henessy

Get To The Point Henessy

Brown male - Pride of Russia Stalker

Pride of Russia Stalker

Brown female - Ginger di Perlanera

Ginger di Perlanera

Youth IDC Siegers

Black males - Sant Kreal Bellator

Black female - Pride of Russia Feeria

Brown male - Legends Goes On Astor

Brown female - Angel of Shaytan Tamara

BLACK MALES

Baby class:

Vp.1 - PISTORIUS di Prisconte

Vp.2 - Ruholfia JAMES DEAN

Vp.3 - PEGASO di Prisconte

Vp.4 - Via Felicium ZOLTHAR

Puppy class:

Vp.1 - Vivat de Vinko VULCAON VESUVIO

Vp.2 - Babie's Garden NOTHING ELSE MATTERS

Vp.3 - HORUS DE LUXE v. Freyer Tal

Vp.4 - Infinity Amoris CHAOS

Youth class:

Exc.1, IDC JUGEND SIEGER 2018 - Sant Kreal BELLATOR

Exc.2 - Vivat de Vinko UMBERTO

Exc.3 - Iz Valkirii NERIUS

Exc.4 - UGO di Perlanera

Intermediate class:

Exc.1 - Tahi-Reme ATLAS

Exc.2 - Tahi-Reme ZEUS

Exc.3 - Dobergaarden Forever CORSANNI

Exc.4 - Via Felicium VOSTORG

Open class:

Exc.1 - Tahi-Reme TYRION

Exc.2 - Eria Pro ISKANDER

Exc.3 - SEBASTIAN iz Zoosfery

Exc.4 - TEODOR Giddy Blossom

Working class:

Exc.1 - GRAFIT di Perlanera

Exc.2 - EUTAY del Nasi

Exc.3 - MEMMO FIERRO del Fiorsilva

Exc.4 - Pride of Russia SEVER

Champion class:

Exc.1, IDC SIEGER 2018 - INDRO del Diamante Nero

Exc.2 - QUANTICO di Prisconte

Exc.3 - COLT di Perlanera

Exc.4 - NORTE DE LUCAS de Grande Vinko

Honour class:

Exc.1 - KAIROS de Grande Vinko

Exc.2 - Smart Wood Hills BOROMIR

Exc.3 - FRANYOFREIHERR v. Hohenzollern

Exc.4 - Alminoris BARBOSSA

Veteran class:

Exc.1 - WIZARD OF OZ de Grande Vinko

Exc.2 - Tahi-Reme MAX

Exc.3 - JOVANOTTI Unreachables

Exc.4 - Danafox's NABUCO

BROWN MALES

Baby class:

Vp.1 - Ruholfia JACKO

Vp.2 - Esbelto's FEAR FACTOR

Vp.3 - HARGON v. Guten Haus

Puppy class:

Vp.1 - Kriegerhof TIGRE

Vp.2 - Sant Kreal JASSON

Vp.3 - Pride of Russia PROKHOR

Vp.4 - Infinity Amoris CALEB

Youth class:

Exc.1, IDC JUNIOR WINNER 2018 - Legend Goes On ASTOR

Exc.2 - IVAN di Prisconte

Exc.3 - RED DANTE Best of Island

Exc.4 - Octavian's HOROS IMPERATOR

Intermediate class:

Exc.1 - Tahi-Reme BRUNO

Exc.2 - Sant Kreal JAPHET

Exc.3 - Destiny's Phoenix NOTH KING

Vg.4 - DIONIS di Diwinum

Open class:

Exc.1 - DEXTER del Naissus

Exc.2 - Livonija Baron DESPERANTE DYLAN

Exc.3 - Pride of Russia TAURUS

Exc.4 - ETTORE del Tibur

Working class:

Exc.1 - Fort Bellators IVANQUISHER FOR ARSIDORF

Exc.2 - FANTOM By The Sea

Exc.3 - ORLANDO v. Bavaria

Exc.4 - BISMARCK Vital Screen

Champion class:

Exc.1, IDC WINNER 2018 - Pride of Russia STALKER

Exc.2 - Livonija Baron DARYL DIXON

Exc.3 - FAHIR Giddy Blossom

Exc.4 - GAUDY di Caresi Nice

Veteran class:

Exc.1 - BALTHASARHERZOG v. Wurttemberg

Exc.2 - Pride of Russia KASPIJ

Exc.3 - ADONIS v. Freyer Tal

BLACK FEMALES

Baby class:

Vp.1 - AMIRA Valle di Rose

Vp.2 - Livonija Baronesa FATA MORGANA

Vp.3 - Entre Amigos SUNSHINE

Vp.4 - REMIX Mamba Black Cartel

Puppy class:

Vp.1 - Santa Julf MANON

Vp.2 - Babie's Gaden NOW YOU KNOW ME

Vp.3 - Angel Of Shaytan MADMOISELLE LENNA

Vp.4 - Sant Kreal KOROLEVA

Youth class:

Exc.1, IDC JUNIOR WINNER 2018 - Pride of Russia FEERIA

Exc.2 - Dobermundes KAMELIA KASSI

Exc.3 - Dobergaarden Forever EMIKO

Exc.4 - PROGINA del Nasi

Intermediate class:

Exc.1 - SKY SPIRIT v. Nobel Line

Exc.2 - OLIVIA Der Spitze Stehend Stamm

Exc.3 - IVEMATARIO v. Hohenzollern

Exc.4 - CHERRY Velky Jarok

Open class:

Exc.1 - ZAMIRA ZOIA di Perlanera

Exc.2 - Dobergaarden Forever ATHENA

Exc.3 - Irinland BEATRICE FOR DE GRANDE VINKO

Exc.4 - PIA RHIVA v. d. Donauhoeve

Working class:

Exc.1 - Ruholfia GAVRIELLA

Exc.2 - MOONSHINE de Grande Vinko

Exc.3 - SALTIGA iz Zoosfery

Exc.4 - PANDORA di Caresi

Champion class:

Exc.1, IDC WINNER 2018 - Get to the Point HENNESSY

Exc.2 - Galthor IRINA

Exc.3 - BIANCA Knights of Night

Exc.4 - TAJRA TOSCANA Giddy Blossom

Honour class:

Exc.1 - KALINKA-MALINKA de Grande Vinko

Exc.2 - Livonija Baronesa ATHENA PALLAS

Exc.3 - J'ADORE GUCCI v. Nobel Line

Exc.4 - AL-PARI z Negraland

Veteran class:

Exc.1 - THEA TONY

Exc.2 - Livonija Baronesa PRIMA PATRICIA

Exc.3 - Nightwish Mystic ELEANOR

Exc.4 - AKIRA v. Freyer Tal

BROWN FEMALES

Baby class:

Vp.1 - KABBALAH by Calliana

Vp.2 - Pride of Russia BARVIKHA

Vp.3 - Livonija Baronesa FORNARINA ORA

Vp.4 - Ruholfia JASMINE IN LLEPAC

Puppy class:

Vp.1 - BE READY v. Melbermann

Vp.2 - Vivat de Vinko VITALE MARE NERO

Vp.3 - Angel of Shaytan MARIAM

Vp.4 - NATASHA di Prisconte

Youth class:

Exc.1, IDC JUNIOR WINNER 2018 - Angel Of Shaytan TAMARA

Exc.2 - NARIA Gallic Templum

Exc.3 - RED ROSE Jahrestal

Exc.4 - Russkaja Mechta DONA DARONA

Intermediate class:

Exc.1 - BASHA Grareva

Exc.2 - MAFIA v. Venzoland

Exc.3 - BARRACUDA FOR SCHWARZE KRAFT Grareva

Exc.4 - Swedish Pride ANDROMEDA

Open class:

Exc.1 - Dobergaarden Forever XINA

Exc.2 - Izrafel ZARY ZARATHUSTA

Exc.3 - Smart Wood Hills ODRI

Exc.4 - Iz Valkirii MAFIA

Working class:

Exc.1 - ARILYN AMBER

Exc.2 - Livonija Baronesa DOLCE DONNA

Exc.3 - Livonija Baronesa AMIDALA PADME

Exc.4 - QUEEN FOR GINGA HOUSE v. Schwarze Kraft

Champion class:

Exc.1, IDC WINNER 2018 - GINGER di Perlanera

Exc.2 - Alkahest KENZO

Exc.3 - FEDRA Best of Island

Exc.4 - Russkaja Mechta SURPRIZ SOLNTSE

Honour class:

Exc.1 - Sant Kreal MEMORY

Veteran class:

Exc.1 - CASSIA v. Belic House